Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nelíbejme Liebermana, nepoklonkujme okupaci!

For all info in English, please see new posts in http://ism-czech.org/

 

POZVÁNKA

„Nelíbejme Liebermana, nepoklonkujme okupaci!“ aneb Svíčky za 521 palestinských a 1 izraelské dítě

Happening u příležitosti návštěvy izraelského ministra zahraničí

Zveme vás na happening, který se koná již dnes, ve čtvrtek 18. prosince, od 14 hodin před budovou Ministerstva zahraničních věcí (Loretánské náměstí 5, Praha, zastávka tramvaje Pohořelec). Od 8:00 do 15:30 probíhá na stejném místě taképetiční stánek, kde bude možné podepsat otevřený dopis ministru Zaorálkovi ve věci Liebermanovy návštěvy. Přivítáme, pokud přijdete kdykoli mezi 8:30 a 15:00 a svou přítomností vypomůžete na petičním stánku (rozdávání letáků, držení banneru, zapalování svíček apod.)

Pozvánka na webu a facebooku, děkujeme za šíření dále. Stručné informace také v avízu pro média.Podrobnosti:

Ve čtvrtek 18. prosince přijíždí na oficiální návštěvu ČR izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman, který je nechvalně proslulý svou pozicí na extrémní pravici a rasistickou politikou vůči Palestincům i samotným palestinským občanům Izraele.

Přijďte vyjádřit svůj protest s českou zahraniční politikou – je ostudné, aby česká reprezentace zvala představitele státu notoricky známého porušováním lidských práv a ignorací mezinárodního práva.

​Pietním zapálením 522 svíček budou připomenuty dětské oběti nedávného masakru v Gaze, při kterém bylo zabito více než 2000 lidí, deseti tisíce zraněny, sto tisíce lidí jsou stále bez domova a humanitární situace v uzavřeném pásmu Gazy je zcela katastrofální.

Na místě budete také moci připojit svůj podpis pod otevřený dopis ministru Zaorálkovi a seznámit se s výzvou izraelských občanů v této věci.

Oficiální přijetí ministra státu ignorujícího lidská práva se navíc koná ve stejný čas, kdy na ministerstvu probíhá konference na téma „Zahraniční politika a lidská práva pro 21. století“.

ČASOVÝ HARMONOGRAM AKCE:

HAPPENING A ZAPÁLENÍ SVÍČEK:
>> 14:00 — 15:00

PETIČNÍ STÁNEK:
>> 8:30 — 15:30

MÍSTO:
MINISTERSTVO ZAHRANIČÍ ČR
LORETÁNSKÉ NÁMĚSTÍ 5, PRAHA
MAPA: ZDE

Pořádá:
Mezinárodní hnutí solidarity (ISM ČR)
Ne naším jménem! – Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě
Přátelé Palestiny

Související informace MZV:

Související články:

Související články na ISM ČR:OTEVŘENÝ DOPIS IZRAELSKÝCH OBČANŮ ČESKÉMU MINISTRU ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ

Prosíme nepodporujte apartheid, rasismus a okupaci – nezvěte Avigdora Liebermana do Prahy

Jsme skupina izraelských občanů, kteří jsou hluboce znepokojeni naší vládou a její politikou rasismu, apartheidu a okupace a způsobem, jakým se Evropská unie na této politice podílí. Dozvěděli jsme se, že má izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman tento týden navštívit Vaši zemi, aby zde hovořil o „prohlubování zásadní strategické spolupráce“ a „mírovém procesu“, jak o tom informovaly české zdroje. Spolupráce tohoto typu znamená prohloubení spoluúčasti České republiky na zločinech Izraele. Proto Vám píšeme tento dopis a žádáme Vás, abyste se znovu chopili své zodpovědnosti za dodržování základních principů mezinárodního práva a lidských práv v Izraeli/Palestině. Zvláště Vás žádáme, abyste nezval na oficiální státní návštěvu do Prahy izraelského ministra zahraničí, který je nechvalně proslulý svými rasistickými postoji.
 

Izraelská vláda není žádný mírotvorce. Minulé léto spáchala naše vláda masakr v Gaze. Izraelská armáda zabila přes dva tisíce lidí, včetně více než pěti set dětí.
Masakr v Gaze byl spáchán vládou, v níž ministr Lieberman hraje klíčovou roli. Jakožto člen izraelské vlády je osobně odpovědný za zahájení a schválení útoků na obyvatele Gazy, což představuje závažné porušení mezinárodního práva rovnající se válečnému zločinu.

Nemělo by být opomenuto, že ministr Lieberman je osobně zodpovědný za podněcování rasové nenávisti vůči palestinským občanům Izraele a zasazuje se za jejich odsun z Izraele za pomoci různých „pobídek“.

Pozvání ministra Liebermana do Prahy znamená schválení jeho rasistické a násilnické ideologie a schválení porušování lidských práv milionů lidí ze strany izraelské vlády. (...)
 

Plné znění dopisu zde: ism-czech.org/2014/12/18/otevreny-dopis-izraelskych-obcanu-ceskemu-ministrovi-zahranicnich-veci-letter-from-israeli-citizens-to-the-czech-foreign-minister/

 

OTEVŘENÝ DOPIS ČESKÝCH INICIATIV K POZVÁNÍ IZRAELSKÉHO MINISTRA ZAHRANIČÍ

Lidská práva po česku? 

Liebermanova mírová mise v Praze
 

Jako občanští aktivisté zabývající se otázkou okupované Palestiny se ohrazujeme proti dnešnímu oficiálnímu přijetí izraelského ministra zahraničí Avigdora Liebermana jeho českým protějškem Lubomírem Zaorálkem. Ministr Lieberman je znám svými rasistickými výroky a postoji k Palestincům, považujeme proto za absurdní, že ministerstvo zahraničí téměř současně pořádá konferenci na téma Lidská práva v zahraniční politice pro 21. století.

Již v nedávném otevřeném dopise českému premiérovi Sobotkovi ve věci listopadového společného jednání české a izraelské vlády jsme poukázali na to, že se nelze dovolávat univerzálnosti rovných občanských práv a zároveň respektovat zákony vycházející z principu etnické nadřazenosti. Jsme proto přesvědčeni, že návrh izraelského zákona o občanství definující Izrael jako „židovský stát“, jehož je současný izraelský ministr zahraničí hlavním podporovatelem, je v zásadě diskriminační a v naprostém rozporu s demokratickými hodnotami a normami právního státu, ke kterým se Izrael tak vehementně hlásí. Liebermanovy ultimativní požadavky charakteristické slovy „bez loajality není občanství“ považujeme za nepřípustné nacionalistické vydírání, mající v důsledku zbavit Palestince izraelského občanství. Vidíme v nich zároveň nebezpečnou, ale dlouhodobou snahu izraelských představitelů umlčet vnitřní kritiku izraelských vojenských operací na okupovaných palestinských územích, jak jsme tomu byli nedávno svědky při izraelském útoku v pásmu Gazy.

Plné znění dopisu zde: ism-czech.org/2014/12/18/otevreny-dopis-mzv-k-pozvani-izraelskeho-ministra-zahranici-open-letter-to-czech-fm-regarding-israeli-fms-visit/

Dopis bude možné podepsat na petičním stánku ve čtvrtek 18. prosince od 8:30 do 15:00 před Černínským palácem v Praze (v případě zájmu poté i online).

 

Další informace viz web ISM ČR -- http://ism-czech.org/

Solidárně

Petra Šťastná, ISM


-- 

Šiřte prosím informace dále, děkujeme.

Přidejte se k nám, zašlete nám své podněty, sledujte náš web, facebook, twitter:

česky: web | facebook | twitter 

anglicky: web | facebook | twitter


Doporučujeme:

Pozvánka na promítání s debatou: Leila Khaled — Únoskyně, úterý 11. listopadu od 19:00, klub Cross, Praha

Doporučujeme: Nad Prahou půlměsíc 2014 — Palestinský loutkař Husam Abed, film, politické divadlo a další, neděle 9. listopadu od 17:00, divadlo Na zábradlí, Praha; 13.–16. listopadu Brno

„Nepatrné pravděpodobnosti“ palestinského autora Mahmúda Šukajra v češtině

Breaking the Silence: Nazývejme to, jak chceme, ale v Gaze se nebráníme. Útočíme.

Breaking the Silence: Překračování morální hranice v Gaze

V Gaze došlo k podněcování ke genocidě, zní verdikt Russellova tribunálu přednesený na půdě Evropského parlamentu

Maskil: Jak by se měli čeští Židé zachovat tváří v tvář současné situaci v Gaze?


Občanské iniciativy se sešly s ministrem Zaorálkem na téma Gazy a okupované Palestiny

Komentář ke dvěma nedávným rozhovorům: izraelský historik Šlomo Sand a předseda FŽO Petr Papoušek

 
Česká pozice:
 
 
---

Mezinárodní hnutí solidarity (International Solidarity Movement, ISM) bylo založeno v Palestině v roce 2001 skupinou palestinských a izraelských aktivistů s cílem podpořit a posílit nenásilný palestinský odpor proti izraelské okupaci. V České republice působí od roku 2007. Jejími členy jsou aktivisté a aktivistky, kteří navštívili Palestinu anebo se o tamní dění živě zajímají. Aktivity hnutí se zaměřují především na pořádání přednášek a promítání dokumentárních filmů, informační kampaně, petiční stánky anebo demonstrace na vyjádření solidarity s palestinským lidem.

Je součástí Evropské koordinace výborů a asociací za Palestinu (ECCP), která sídlí v Bruselu a sdružuje zhruba 50 organizací a iniciativ v Evropě. Členové ECCP vystoupili nedávno mj. na půdě Evropského parlamentu v panelu týkajícíhoobchodování EU s nelegálními izraelskými osadami.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář